Individual Honours
Barbara Inkpen 1968 1972
Bernie Ford 1976 1980
Roger Hackney 1980 1984 1988
Christina Boxer 1980 1984 1988
Zola Budd 1984
Steph Twell 2008 2016 2020(1)
Chris Thompson 2012 2020(1)
Andy Vernon 2016
Barbara Inkpen 1974
Christina Boxer 1978 1982 1986
Roger Hackney 1982 1986 1990
Ruth Partridge (nee Smeeth) 1990
Verity Snook 1994
Ben Moreau 2010 2014
Charlotte Purdue 2010
Chris Thompson 2010
Steph Twell 2010 2014 2018
Arron Harris 2014
Andy Vernon 2010 2014 2018
Isabel Pooley 2014
Lennie Waite 2014
Harvey Dixon 2014 2018
Emelia Gorecha 2014
Sheena Fitzmaurice 1967 Blackburn (19th) 1968 Glasgow (29th) 1969 Maryland (26th)
June Hale 1967 Blackburn (20th)
Susan Foster 1968 Glasgow (22nd)
Ann Barrass 1971 Spain (46th)
Bernie Ford 1974 Monza (11) 1975 Rabat (37) 1976 Chepstow (3) 1977 Dusseldorf (5) 1979 Limerick 1980 Paris
Ruth Smeeth (Partridge) 1980 Paris (19th) 1982 Rome (24) 1984 New York (15th) 1986 Switzerland (20th)
Zola Budd 1985 Lisbon (1st) 1986 Switzerland (1st)
Rodger Hackney 1988 New Zealand
Chris Thompson 2003 Lausanne (19) S/C 2004 Brussels (98)
Andy Vernon 2008 Edinburgh (115) 2009 Amman (78) 2010 Bydgoszcz (44) 2011 Punta Umbia (58)
Steph Twell 2009 Amman (38) 2010 Bydgoszcz (23) 2013 Bydgosezcz (40)
Charlotte Purdue 2011 Punta Umbria (14)
Emily Wicks 2013 Bydgosezcz (65)
Jonny Hay 2015 Guiyang (84)
Louise Small 2017 Kampala (38)
Emily Hosker-Thornhil 2017 Kampala (89)
Kevin Gavin
1988 New Zealand (74)
Chris Thompson
1998 Marrakech (45)
1999 Belfast (107)
2000 Vilamoura (41)
Ava Hutchinson
2001 Oostende (110)
2002 Dublin (101)
Andy Vernon
2004 Brussels (65)
2005 Saint-Etienne (48)
Steph Twell
2005 Saint-Etienne (60)
2006 Fukuoka (30)
Martin Mashford
2005 Saint-Etienne (118)
Charlotte Purdue
2007 Mambasa (15)
2008 Edinburgh (16)
2009 Amman (14)
Emma Pallant
2008 Edinburgh (27)
Lily Partridge
2008 Edinburgh (48)
2009 Amman (31)
Louise Small
2009 Amman (34)
2011 Punta Umbria (29)
Jonny Hay
2009 Amman (90)
2010 Bydgoszcz (62)
2011 Punta Umbria (39)
Emelia Gorecka
2010 Bydgoszcz (23)
2011 Punta Umbria (15)
2013 Bydgoszcz (16)
Beth Carter
2011 Punta Umbria (45)
Georgia Peel
2011 Punta Umbria (40)
Ruth Haynes
2011 Punta Umbria (65)
Ian Bailey
2011 Punta Umbria (72)
Grace Baker
2015 Guiyang (82)
Amy Griffiths
2015 Guiyang (DNF)
Chris Thompson
1st – 2000, 2001
Andy Vernon
1st – 2006
Jonny Hay
1st – 2011, 2012
Ian Bailey
1st – 2013
Ellis Cross
!st – 2016, 2017
Will Barnicoat
1st – 2022, 2023
Jonny Hay
1st – 2009
Harvey Dixon
1st – 2009
R Letch
1st – 2006
L Kenny
1st – 2005
Steph Twell
1st – 2008, 2009
Charlie Purdue
1st – 2011
Emelia Gorecka
1st – 2012, 2013
Chris Boxer
1st –1971
Charlotte Browning
1st – 2002
Steph Twell
1st – 2004
Charlie Purdue
1st – 2005, 2006
Emelia Gorecka
1st – 2008, 2009
Charlotte Browning
1st – 2001
Emelia Gorecka
1st – 2007
Katie Shiel Rankin
1st – 2011
Andy Vernon
1st in the Mens 5000m – 13min 43.17 – 2013
Steph Twell
1st in the Womens 5000m 15min 55.01 – 2013
Lennie Waite
3rd in the Womens 3000m S/C 10min 04.97sec – 2013
Montana Jones
3rd in Womens 1500 – 4min 14.19sec – 2013
Camellia Hayes
1st Indoor HJ – 1.81m – 2013